Ospa wietrzna

 

Twoje dziecko może czuć się gorzej przez kilka dni, mając gorączkę, katar i łagodny kaszel. Następnie pojawia się pęcherzykowa wysypka i okazuje się, że dziecko jest chore na ospę wietrzną.

 

Ospa wietrzna jest powszechnym i niezwykle zaraźliwym wirusem przenoszonym drogą kropelkową (varicella zoster, należy do rodziny wirusów opryszczki) zwykle występuje w dzieciństwie.


Rozprzestrzenia się w powietrzu poprzez kaszel lub kichanie lub dotykanie zakażonego dziecka. Ponad 90% przypadków ospy wietrznej występuje u dzieci poniżej 12. roku życia. Po infekcji osoba będzie odporna na ospę wietrzną przez całe życie.

Po kontakcie z wirusem, zanim pojawią się objawy, mija około 2 tygodni. Ospa wietrzna zaczyna się od łagodnej gorączki i charakteryzuje się swędzącą, pęcherzykową wysypką, rozprzestrzeniającą się skupiskami na całym ciele
i przekształcającą się w strupki w ciągu kilku dni, które następnie odpadają. Zwykle pierwsze pęcherzyki pojawiają się najpiew na klatce piersiowej i twarzy, a następnie rozprzestrzenią się na całym ciele. W niektórych przypadkach pęcherze mogą pojawić się nawet w uszach, jamie ustnej i na powiekach. Pęcherzyki ospy wietrznej pojawiają się falami. Podczas gdy pierwsze pęcherze wysychają tworząc strupki, mogą pojawić się nowe pęcherzyki. Objawy utrzymują się przez kilka dni, zwykle w ciągu około 10-14 dni wszystkie pęcherzyki wysychają i odpadają, a dziecko nie jest już zakaźne. Drapanie pęcherzyków może prowadzić do zakażenia bakteryjnego i być przyczyną powstawania blizn pozostających na całe życie.

Z reguły ospa wietrzna przemija bez żadnych powikłań, chociaż swędzenie może być uciążliwe. To powszechna choroba u dzieci i w większości przypadków wystarczającym leczeniem jest odpoczynek oraz
pozostawanie w domu (tak jak w przypadku przeziębienia lub grypy).


U osób dorosłych ospa wietrzna ma zwykle cięższy przebieg i może towarzyszyć zapaleniu płuc. Zaleca się, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli podejrzewa się, że osoba dorosła zachorowała na ospę wietrzną.


Nie czekaj z leczeniem ospy wietrznej, zastosuj PoxClin CoolMousse - łagodzi świąd i zapobiega powstawaniu blizn!